»Povišana inflacija se izkazuje kot precej bolj trajna. Vsi smo več kot leto sedeli doma, prihranili smo kar nekaj denarja in tudi več trošimo. A to so kratkoročni učinki. Ko se bodo končala ozka grla v dobaviteljski verigi, se bo končalo tudi to. Ne pričakujete, da se bodo centralne banke odzvale hitro, nekaj časa bodo še pustile višjo inflacijo.«
»Inflacija se ne bo kar tako znižala.«
»Vidimo, da se gospodarstvo ohlaja, vendar je inflacija še vedno previsoka.«
»FED ali Evropska centralna banka pokliče nekoga v Deutsche Bank in mu reče: 'Imam nekaj trilijonov evrov, dam ti jih po obrestni meri -0,3.'«
»Prezgodaj je še govoriti o tem, da je centralnim bankam uspelo premagati inflacijo.«
»V razmerah, ko je bila inflacija posledica zunanjih šokov, za katere smo pričakovali, da bo izzvenel v kratkem obdobju, potem denarna politika ne more tako učinkovito naslavljati te rasti cen kot v primeru, ko tega dviga cen ne moremo alocirati le na nekaj skupin proizvodov, ampak gre za širši pojav.«
»Glede na zapletene razmere mora denarna politika Evropske centralne banke še naprej ostati 'prilagodljiva', da bi inflacijo lahko dvignili na ciljno raven dveh odstotkov, svetujejo v Washingtonu.«
»Današnje poročilo potrjuje prepričanje, da Fed čaka težko delo, če bo želel inflacijo vrniti na ciljna dva odstotka. Rast števila delovnih mest in več kot štiriodstotna rast plač v kombinaciji s Fedovim razmišljanjem, da bodo morale obresti dlje časa ostati visoko, napeljujejo na misel, da bo Fed obrestne mere začel zniževati šele v drugi polovici leta.«
»Potrebnih bo bistveno več dokazov, da bomo verjeli, da je inflacija na trajni poti navzdol.«
»Gospodarstva so v dobri kondiciji, potrošniki so vsaj na tej ravni, kot so bili pred korono. Centralne banke imajo torej dovolj alibijev, da jim ni treba zniževati obresti, če bi zaznali popuščanje na trgu dela, pa bi se lahko to hitro zgodilo. Guverner Feda Powell tudi poudarja, da želi inflacijo videti konkretno pod ciljnima dvema odstotkoma, kjer pa trenutno še nismo. Naš osrednji scenarij je torej, da bi Fed obresti lahko začel nižati šele v drugi polovici leta, pozneje bi sledil še ECB.«
Kliknite povezavo za prikaz izjav v želenem obdobju